وقت دانشجویی سفارت آمریکا(F1-M1-J1)
وقت سفارت آمریکا در ارمنستان
وقت سفارت آمریکا در دبی
وقت سفارت آمریکا در قبرس
وقت سفارت آمریکا در آنکارا

وقت سفـارت آمـریکا

 

متقاضیان ویزای آمریکا که در ایران اقامت دارند به دلیل عدم وجود سفارت آمریکا در ایران مجبورند که وقت مصاحبه را در کشوری دیگر دریافت کنند.

کشورهای ترکیه، ارمنستان و امارات متحده عربی، مقصدهای مناسبی برای دریافت وقت سفارت آمریکا هستند که مصاحبه در این سه کشور به زبان فارسی انجام میشود.

لازم به ذکر است که امکان مراجعه به همه ی سفارتخانه های آمریکا وجود دارد ، اما ممکن است با مراجعه به کنسولگری های متفرقه با این جمله مواجه شوند که به علت عدم آشنایی به مدارک متقاضیان ایرانی شما باید مدارک خود را به یکی از کنسولگری های ویژه ایرانیان در ترکیه ارمنستان و امارات متحده عربی ارائه دهید، زیرا کنسولگری های مختص ایرانیان با مدارک متقاضیان ایرانی و زبان فارسی آشنایی کامل دارند.

البته در چند سال اخیر متقاضیان زیادی هم موفق به اخذ ویزای آمریکا از کشورهای قبرس,ترکمنستان,گرجستان و آذربایجان که به زبان انگلیسی مصاحبه می کنند شده اند.

ویزای غیرمهاجرتی مخصوص افرادی است که مایل هستند به‌طور موقت به منظور گردشگری، کسب و کار، اشتغال موقت، مطالعه یا درمان پزشکی به ایالات متحده بروند.

لطفاً توجه بفرمایید اکیداً توصیه می‌شود قبل از اخذ ویزای آمریکا نسبت به خرید بلیط هواپیما اقدام نکنید در زمان مصاحبه درخواست ویزا به ارائه بلیت نیازی نیست.

تمام مسافران باید مطلع باشند که داشتن ویزا ورود به ایالات متحده را تضمین نمی‌کند. ممکن است وزارت امنیت داخلی (DHS) اجازه ورود ندهد و همچنین ممکن است مدت زمان مجاز جهت حضور در ایالات متحده را محدود نماید.

انواع ویزاهای بازدیدکننده  ویزای توریستی آمریکا

 

(B) بازدیدکننده: کسب و کار، گردشگری، درمان پزشکی

ویزای بازدید‌کننده یک ویزای غیرمهاجرتی برای افرادی است که تمایل دارند به‌طور موقت وارد ایالات متحده شوند

(B1) ویزای کاری. برای انجام کسب و کار و حضور در جلسات یا کنفرانس‌های حرفه‌ای

(B2) توریستی، درمان پزشکی . برای گذراندن تعطیلات یا سر زدن به خانواده و یا درمان پزشکی

(B1/B2) ترکیبی از هر دو به مدت حداکثر شش ماه بپردازند

انواع ویزاهای تحصیلیویزای دانشجویی آمریکا

 

 

(F) دانشجوی دانشگاهی یا زبان

(M) دانشجوی شغلی یا غیردانشگاهی

 

به‌طور کلی هر یک از متقاضیان ویزا که قصد آنها از آمدن به ایالات متحده شرکت در یک دوره آموزشی مورد تأیید است به ویزای دانشجویی نیاز دارند.

دانشجو پس از قبولی در مؤسسه آموزشی در ایالات متحده که قصد شرکت در آن را دارد در سیستم اطلاعات دانشجو و بازدید‌کننده تبادل اطلاعات (SEVIS) ثبت‌نام می‌کند. دستورالعمل پرداخت هزینه I-901 در سیستم SEVIS و امضاهای مربوطه توسط مؤسسه آموزشی ایالات متحده ارائه می‌شود. مؤسسه آموزشی، نام و نام خانوادگی متقاضی اصلی را به همراه نام هر یک از اعضای خانواده که قصد سفر همراه با متقاضی اصلی را دارند به منظور تهیه فرم(های) I-20 در سیستم SEVIS وارد می‌کند. هر یک از اعضای خانواده باید فرم I-20 خود را دریافت کند. اگر اعضای خانواده به همراه متقاضی اصلی درخواست نمی‌دهند، ارائه یک کپی از نسخه I-20 صادر شده توسط مؤسسه آموزشی دارنده ویزای اصلی الزامی است. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده (ICE) و برنامه دانشجو و بازدید‌کننده تبادل اطلاعات (SEVP) مراجعه کنید.

 

(J) بازدید‌کننده تبادل اطلاعات – فرصت مطالعاتیویزای J1-J2

 

ویزای بازدید‌کننده تبادل اطلاعات (J-1) عبارت است از ویزای غیرمهاجرتی برای افراد مورد تأیید جهت شرکت در برنامه‌های تبادل اطلاعاتی که در ایالات متحده رخ می‌دهد. به وب‌سایت ویزای برنامه بازدید‌کننده تبادل اطلاعات J-1 وزارت امور خارجه به نشانی http://j1visa.state.gov/programs مراجعه کنید تا اطلاعات بیشتری در مورد الزامات و مقررات برنامه و موارد دیگر کسب نمایید.

متقاضی پس از قبولی در مؤسسه آموزشی در ایالات متحده که قصد شرکت در آن را دارد در سیستم اطلاعات دانشجو و بازدید‌کننده تبادل اطلاعات (SEVIS) ثبت‌نام می‌کند. اکثر بازدید‌کنندگان تبادل اطلاعات J-1 موظف به پرداخت هزینه SEVIS I-901 هستند. (در صورتی که برنامه بازدید‌کننده تبادل اطلاعات J-1 اجازه دهد که همسر و یا فرزندان فرد نیز وی را همراهی کنند، اعضای خانواده نیازی به پرداخت این هزینه‌ها ندارند.) حامی مالی برنامه فرم DS-2019 را در اختیار بازدید‌کننده تبادل اطلاعات قرار می‌دهد تا آن را در مصاحبه ویزا ارائه نماید. اگر برنامه مذکور حضور همسر و فرزندان را نیز مجاز بداند، به هر یک از اعضای خانواده نیز فرم DS-2019 داده می‌شود تا درخواست ویزای J-2 نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد SEVIS و هزینه SEVIS I-901 به وب‌سایت اداره مهاجرت و گمرک ایالات متحده (ICE) و برنامه دانشجو و بازدید‌کننده تبادل اطلاعات (SEVP) مراجعه کنید.

 

هزینه های اضافی برای متقاضیان ویزا دانشجویی و فرصت مطالعاتی

متقاضیان ویزای دانشجویی و فرصت مطالعاتی ملزم به پرداخت هزینه SEVIS جداگانه هستند و قبل از مراجعه به سفارت واریز هزینه  SEVIS ضروری می باشد.

 

هزینه SEVIS  دانشجویی 200 دلار

هزینه SEVIS  فرصت مطالعاتی 180 دلار

 

لینک واریز هزینه SEVIS Fee

https://www.fmjfee.com

َ________________________________________________________________________________________

سایر ویزاها

 

(O) افراد دارای توانایی فوق‌العاده :

ویزای O برای افراد دارای توانایی‌های فوق‌العاده در زمینه علوم، هنر، آموزش و پرورش، کسب و کار یا ورزش یا کسانی است که دارای سابقه درخشانی در صنعت فیلم یا تلویزیون بوده و در سطح ملی و بین‌المللی به خاطر داشتن چنین دستاوردهایی مشهور هستند. شامل افرادی است که خدمات ضروری را به اشخاص مذکور ارائه می‌دهند.

 

(P) ورزشکاران، هنرمندان، و هنروران شناخته شده بین‌المللی : 

متقضیان شرکت در رقابت‌های ورزشی خاص به‌عنوان ورزشکار یا به‌عنوان عضو گروه سرگرمی.

 

(I) رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران :

متقاضیان برای اینکه واجد شرایط ویزای رسانه‌ای (I) باشند باید نشان دهند که صلاحیت لازم برای ویزای رسانه‌ای را دارا می‌باشند. ویزای رسانه‌ای مربوط به “نمایندگان رسانه‌های خارجی” از جمله اعضای مطبوعات، رادیو، صنایع فیلم یا چاپ که فعالیت آنها برای عملکرد رسانه‌های خارجی ضروری است، مانند خبرنگاران، تیم فیلمبرداری، سردبیران و افرادی در مشاغل مشابه است که به منظور انجام حرفه خود به ایالات متحده مسافرت می‌‌نمایند. متقاضی باید مشغول به فعالیت‌هایی قابل قبول برای یک سازمان رسانه‌ای باشد که دفتر اصلی آن در یک کشور خارجی قرار دارد. برای اینکه فرد واجد شرایط ویزای رسانه‌ای باشد، فعالیت‌های مذکور باید به ارائه اطلاعات مربوط بوده و به‌طور کلی به روند جمع‌آوری اخبار یا گزارش در مورد حوادث واقعی جاری مرتبط باشد. معمولاً گزارشگری رویدادهای ورزشی برای صدور ویزای رسانه‌ای قابل قبول است.

________________________________________________________________________________________

اطلاعات کلی در مورد هزینه ها MRV FEE

شرایط و ضوابط هزینه درخواست ویزا

 

هزینه‌های درخواست ویزای آمریکا (MRV) به صورت زیر است:

 

غیر قابل بازگشت – وزارت امور خارجه آمریکا هزینه درخواست ویزا را بازگشت نخواهد داد.

غیر قابل انتقال – هزینه‌های درخواست ویزا قابل فروش یا انتقال به فرد دیگری نیستند.

تنها برای یک درخواست – هزینه درخواست ویزا را می‌توانید تنها برای تکمیل یک درخواست به کار ببرید. در صورت رد شدن درخواست ویزا، برای تکمیل و ارسال درخواست مجدد به درخواست ویزای جدید و هزینه جدید نیاز است.

انقضاء پس از 1 سال – هزینه‌های درخواست ویزا به مدت 365 روز پس از تاریخ خرید اعتبار خواهند داشت. بعد از این مدت، هزینه منقضی شده و شما از حق خود به منظور استفاده از این هزینه برای درخواست ویزا صرف‌نظر می‌کنید.

هزینه‌های ویزای آمریکا که به یک کشور خاص پرداخت شده است را نمی‌توان به کشوری دیگر انتقال داد. هنگامی که پرداخت در یک کشور کامل شده است، نمی‌توانید از آن پرداخت برای تعیین ملاقات در کشوری دیگر استفاده کنید. اگر می‌خواهید ملاقات جدیدی در همان کشور تعیین کنید، لطفاً به وسیله ورود به این وب‌سایت قرار ملاقات را لغو کرده یا مجدداً قرار ملاقاتی تعیین کنید. شما می‌توانید بدون پرداخت هزینه این کار را انجام دهید.

تمام متقاضیان ویزا از جمله کودکان ملزم به پرداخت هزینه غیر‌قابل استرداد و غیر‌قابل انتقال درخواست ویزای غیرمهاجرتی (MRV) هستند.

 

هزینه ویزاهای ایالات متحده (MRV)

 

(B) بازدید‌کننده: کسب و کار، گردشگری، درمان پزشکی (160 دلار)
(F) دانشجوی دانشگاهی (160 دلار)
(M) دانشجوی شغلی/غیردانشگاهی (160 دلار)
(I) رسانه‌ها یا روزنامه‌نگاران (160 دلار)
(J) بازدید‌کننده تبادل اطلاعات (160 دلار)

(O) افراد دارای توانایی‌های فوق‌العاده (190 دلار)
(P) ورزشکاران، هنرمندان و هنروران (190 دلار)

________________________________________________________________________________________

روز مصاحبه     وقت مصاحبه ویزا

 

متقاضی باید در وقت و روز تعیین شده برای مصاحبه در کنسولگری ایالات متحده حاضر باشد.

متقاضیان مجاز نیستند بدون برگه وقت سفارت و فرم پر شده سفارت به بخش کنسولی مراجعه کنند.

به منظور تکمیل هرچه سریع تر مراحل بازرسی های امنیتی کنسولگری، از همراه داشتن هرگونه کیف بزرگ، تلفن همراه، رایانه، یا دیگر وسایل الکترونیکی هنگام ورود به کنسولگری در روز مصاحبه خود خودداری نمائید.

در هنگام ورود، مدارک شما پس از بررسی، وارد سیستم کامپیوتری می شود. به شما شماره نوبت داده می شود و پس از انجام انگشت نگاری از شما خواسته می شود که در اتاق انتظار بیشیند  و منتظر بمانید.

زمان رسیدگی درخواست های مختلف متفاوت است، بنابراین، شماره ها به ترتیب عددی اعلام نمی شوند.
پس از آنکه شماره شما اعلام شد، یک مسئول کنسولی در مورد سفر مورد نظرتان با شما صحبت خواهد کرد و هرگونه مدارک بیشتری مورد نیاز او است مورد بررسی قرار خواهد داد. مصاحبه معمولا 5 دقیقه طول می کشد.

معمولا زمان مصاحبه به ترتیب ورود متقاضی به سفارتخانه انجام می شود اما در برخی موارد ممکن است نوبت ها رعایت نشود. در اکثر موارد، کامل و دقیق بودن مدارک موجب کاهش زمان انتظار می گردد.

ممکن است پرونده ویزا مورد نظر، نیاز به بررسی های اداری بیشتر داشته باشد ، در این صورت افسر پرونده این مورد را به اطلاع متقاضی می رساند و معمولا شماره پرونده مربوطه را برای اطلاع از وضعیت ویزا، در اختیاروی قرارمی دهد.

به طور کلی تشخیص دادن صلاحیت شما برای دریافت ویزا به عهده ی افسر سفارتخانه می باشد.
پس از تایید شدن ویزا، کنسولگری به متقاضی اطلاع می دهد که کی و کجا پاسپورت خود را جهت صدور ویزا تحویل دهد. معمولا در این مرحله نیازی به مراجعه حضوری متقاضی نیست.

پس از انجام مصاحبه 3 حالت ممکن است برای شما پیش آید.

 

حالت اول:

در همان روز مصاحبه افسر پرونده به شما اعلام می کند که با درخواست شما موافقت شده وبه شما یک برگۀ صورتی می دهند که این بدان معناست که شما پس از بازگشت به ایران در اسرع وقت میتوانید پاسپورت خود را به دبی بفرستید تا ویزای شما به پاسپورت الصاق می شود و یا پاسپورت را تحویل دهید و 3 تا 4 روز کاری منتظر بمانید تا ویزای اخذ شده به پاسپورت الصاق شود.

 

حالت دوم:

افسر پرونده به شما اعلام می کند که درخواست شما نیاز به بررسی بیشتر دارد که به این حالت FBI Check گفته میشود،در این حالت افسر پرونده به شما یه برگۀ زرد تحویل می دهد که بروی آن شماره پروندۀشما نوشته شده است و شما با آن می توانید از آماده شدن جواب ویزای خود مطلع شوید.

این حالت معمولا بین 2 هفته تا 3 ماه طول میکشد تا تصمیم گیری در مورد جواب ویزای شما صادر شود.معمولاً اکثر افرادی که برگۀ زرد دریافت می کنند با درخواست ویزایشان موافقت می شود.

 

حالت سوم:

افسر پرونده به شما اعلام می کند که با درخواست شما موافقت نشده و علت آن را هم به شما اعلام خواهد کرد، در صورت پیگیری از علت مردودی جواب ویزا، شما دوباره می توانید برای اخذ ویزا اقدام نمایید.